Salı, Şubat 28, 2012

ernst, hegel'in hangi felsefesini bize anlatmak istiyor?


fabian ernst 2008'den bu yana ciğerini inönü'de parçalayan bir kişi. iyi kötü 4 sezonu takımda geçirmiş ve kendini kanıtlamıştır. her gelen yeni teknik direktörün önce yüzüne bakmadığı, sonra defalarca yeniden keşfettiği(!) klasik alman futbol ekolünü temsil eden mücadeleci, koşan, basan, arkaya yardım edip, öne topu taşıyan bir futbol hegel'i! hegelci olmasını şöyle açıklamak isterim; hegel felsefede öz farkındalığın ortaya çıkmasını ve ötekinin öneminin altını çizen bir filozoftur!

gs maçının tamamını izleyenler quaresma'nın yaptığı iki asisti değil, kaybettiği, ezdiği onlarca topu hatırlar. ernst maçın sonlarına doğru q7'nin yaptığı top kayıplarından bıkıp orta sahada ferdi tayfur kliplerinden esinlerek iki elini havaya kaldırıp "yeter" diye isyan bayrağını açtığında sezonun özetini yaptı! ileri uçtaki portekizli çetesi topları ezip alman ekolünden gelen (ernst-veli-hilbert) topçuların canını çıkartmakla meşgul oldular. velhasıl artık ernst ötekinin etkisini farkındalığını bir türlü anlamayan görmeyen üç-dört artistik patinaj harekete kanmaması için tüm beşiktaş taraftarına küçük bir uyarı yaptı. necip'e topu ileri vur demekten, simao-quaresma'nın kaptırdığı topları kazanmak için üçüncü ciğerini tıp biliminin araştırmalarına sunan adam artık isyan etti.

futbol, basit bir oyundur. almanlar için daha da basittir. yapmak gereken sadece boşta olan arkadaşınıza pas vermektir. evet, 90'ıncı dakikada q7 yaptığı fantastik-elastik ortayı hugo değerlendirse tadından yenmezdi. ama şöyle düşünmekte lazım. eğer ortayı açan ernst olsaydı hugo'ya düz bir ortayla yine aynı yükseklikte ve şiddette atabilir, sonuç gol olduktan sonra gol sayısı yine hanemize artı bir olarak yazılırdı.

ernst-sivok'u sevmek, q7-sima0-hugo'yu sevmekten daha kıymetli bir davranıştır. sorumluluklarını bilen, ev ödevlerini hep yapan adamlarla, sınıfın karizmatik çocuklarının yaptığı gürültü içerisinde, bu çalışkan adamların başarıları göz ardı edilmemelidir. beşiktaşlı duruşu budur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder