Cuma, Temmuz 09, 2010

sigara: nerden nereye hikayeler!bu yazıyı sadece sigara içenler okusun! dikkat ağır spoiler içerir! aynı zamanda zifir 8mg, nikotin 0.7 mg, karbonmonoksit 9 mg bunları içerir!bazen bir sigara, sadece sigara! tüm arkadaşlarım bu sözümden sonra freud akımından fazlaca etkilendiğimi söylemişti. yalan denilemezdi. freud bir bilim adamı. freud bir zirve. freud rüyaların bulmaca yazarı.

ama burada ıskalanan asıl nokta ise benim sigaraya yaptığım vurguydu. sigara sağlığa zararlı olan, hakkında yasal olarak düzenlemeler getirilen, önlemler alınan, 18 yaş altında bulunan vatandaşlara söz gelimi satılmayan, kağıda sarılmış tütün birliğiydi.

peki insan neden sigara içer? "bu adam gidip anasını babasını doğruyor, sigara içince mi garip oluyor" diyerek bu sorunun cevabını yıllar önce kendime vermiştim. sigara; kahve-kola-alkol-çay-meşrubat gibi içeceklerle oluşturduğu ikililerle prim üstüne prim yapmış, filmlerde,fotoğraflarda, eğlence yerlerinde, sinema aralarında insanın vazgeçilmezi olmuştur.

ilk sigarayı bulan adam, tahminlerime göre johanton malboro olup, paul jr. malboro seri üretime geçerek ve yaptıkları buluşun formülünü saklamayıp, farklı uçaklarda seyahat etmedikleri için, james camel, lucas winston, alejandro muratti gibi isimlere ilham kaynağı olmuştur. sigara -kibar adıyla tütün mamülleri- piyasasını bu isimler oluşturmuşlardır. sigaranın asıl çıkış trendini ise gece kulüpleri önünde sigara satan sonra bir anda fabrikatör olup parlayan isaac parlamient adlı vatandaş gerçekleştirmiştir. kendisi çok sevdiği sinema için türkiye'de bulunan star tv'ye sponsor olarak, pazar geceleri 7.nci sanata olan ilgisini de gözler önüne sermiştir.

peki bu yükselen ünlenen alanlarda türk yatırımcıları naptı? türkiye'nin büyüdüğü ikinci çeyrek zamanında samsunlular birleşerek, -zamanın sovyetler birliği'nin de etkisi var- bir tütün fabrikası açtılar. samsunlu tüccarlar ilk reklamını samsunspor'un ölümsüz oyuncusu ercan ve ismet gibi futbolcularla yapmak istedi. tüm zamanların başbakan, cumhurbaşkanı ve hatta koalisyon ortağı olan süleyman demirel iki elini havaya kaldırarak "hayır" dedi. 367 tane milletvekili şartı aranmadı. çünkü demirel iki elini aynı anda kaldırmıştı.

bunun üzerine samsunlu üç tüccar istanbul'a otobüse atlayıp geldi. burada ilk gördükleri durak olan maltepe onlar için yeni bir hayatın başlangıcı olacaktı. önce maltepe'yi kurdular. sonra diğerlerini işi öğrenen kalfalar ve çıraklar "lan bu işte çok para var biz niye yapmayalım" diyerek, türk geleneklerine sadık kalarak bu iş kapma yeteneğini bu alanda da gösterdiler.

aradan uzun yıllar geçti.şimdi sigaraların üzerinde resimler var. bu zorlu yılları atlatan tüm sigaratörler ve sigara fanatikleri durumdan rahatsız. yazılar çıktığında ses çıkarmazsanız sonu böyle olur diyor mevzuyu burda kapatıyorum. freud sigara için değil ama pipo için ağır konuştu zamanında!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder