Salı, Temmuz 06, 2010

portakal çiçek açmış, kupa mı gelecek?


adalet geç gelse bile adalet yerini bulur! futbol turnuvaları için bu söz şu anda hollanda'ya "cuk" diye oturmakta. yıllardır her geldiği turnuvaya zevk katan, kattıkça taraflı tarafsız her futbolseverin gönlünü çelendir; portakallar. bu küçük avrupa ülkesi, her turnuvada avrupalılığını bir yana koyup ilk turlarda fırtına gibi estikten sonra brezilya gibi turnuvanın baba takımlarından birine toslar ve evinin yolunu tutardı. bu dünya kupasında ise biraz farklı başladılar. çılgınlar gibi hucüm futbolunu değil kontrollü mantıklı "alman" ekolüne göz kırpıtlar. bunu sneijder, van bommel, van persie, kuyt (trt'nin yeni keşfi KÖYT) gibi futbolcularla başardılar.

ne kalesinde van der saar, ne defansında reizger-stam-rijkaard-koeman, ne ortada seedorf-davids ne forvetlerinde bergkamp-kluivert-van basten-gullit gibi oyuncusu var. tabii şimdi moda -real madrid'den neredeyse kovulan- sneijder ve robben. defans hattı belki turnuva öncesi kalesiyle beraber en olumsuz bakılan favorilerden biri. ama futbol doğruların oyunu. futbol tamamen haddini bilerek oynamak!

yıllar sonra bu takımı finalde görmek çok güzel geldi. her futbolsever türkiye'nin olmadığı turnuvada ya birinci, birinci olmasa bile mutlaka sempati duyduğu takımdır hollanda. şimdi kupaya uzanan ilk el beli. karşı taraftan gelen dağları tepeleri aştı. ingiltere ve arjantin'e dörtlü tarife uygulayan almanya, son avrupa şampiyonu ispanya.

kupa artık avrupada. türkiye'den kovulan löw ile yeniköy kasabı del bosque futboldan ne kadar uzak tipler olduklarını bize yarın bir daha kanıtlayacaklar (!).

futbol'un bir adaleti var, bu son üç takımda herşeyi fazlasıyla hak etti. kim şampiyon olursa olsun bu kupayı çok fazlasıyla hak ediyor. sıkıcı bir turnuva güzel bir turnuvaya dönüştüren; lahm, muller, podolski, lucio, forlan, villa, sergio ramos :), robben, sneijder, maradona, higuain, gyan, van marwijk, casillas ve löw... gibi futbol adamlarına teşekkürler.

sevgili guus hiddink bizi hollanda ile bir gün final oynatman dileğiyle. kaybedersen "sattı, zaten hollandalı" deriz, ödeşiriz (!)...

final için şarkımız:

portakal çiçek açmış, kupa mı gelecek? robben bu sevdadan vaz mı geçecek?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder