Cumartesi, Temmuz 03, 2010

en güzeli löw'ün göbeği!


futbol basit bir oyundur, sonunda hep almanya kazanır gibi bir klişe yine dünya kupasına damga vurdu! dün hollanda'nın, bugün almanya'bın kazanacağını söyleyen benlik iddaacı adlı güzide müesseye uğramayarak kendi adıma kupanın "hayal kırıklığı" oldum.

galiba messi için söylenen bazı şeylerin erken olduğunu bu kupada gördük. maradona ve messi kıyaslaması için çok erken hatta kapatılması gereken bir mevzu gibi. orta sahasız oynayan arjantin, maradona'nın dahi buluşlarıya sonunu kendi hazırladı. cambiasso, zanetti gibi oyuncuların yerine veron,otomendi gibi garip oyun şablonunu baya önceden ortaya koydu.zayıf rakiplerle oynamak iyi takım olduğunuz anlamına gelmez!

kendini alman gibi hisseden mesut tam bir takım oyuncusu. ülkemizde bu arkadaşa bazıları bu cümlesinden dolayı sevmedi. aslında mesut, mehmet scholl ekolünden... adam almanya'da doğmuş, kramponlarını almanlar vermiş, tüm sorunlarıyla ilgilenmiş, ekselansları fatih terim çocuğun adı duyulunca teşrif etmiş kendisine o da normal olarak almanya'da oynamak istediği belirtmiş. aynı mehmet aurelio gibi. ulusal takım böyle olur arkadaş. "ben almanım" diyen adam gider oynar, sende oturur tv önünde fatih terim'le beraber "ah gitti vah gitti" dersin "ah niye bizi seçmedi dersin"...

neyse muller, podolski ve schweinsteiger alman milli takımının omurgası bu üçlünün önünde nobre oynasa bile iş yapar. klose iyi bir forvet bununla beraber lahm bu takımın gerçekten lideri. turnuvanın şu anda bence en iyi oyuncusu.

arjantin ve brezilya'nın evine dönüşü ise en çok ispanya'nın iştahını kabartıyor. şu an tamamen ipler ispanya'nın elinde... göreceksiniz olası bir almanya-ispanya mücadelesi futbolda olan ortasaha kavramının ne kadar önemli olduğunu bizlere gösterecek. xavi-iniesta -süt kardeşler- diyorum ben onlara khedira ve mesut'lu ortasahayı çok zorluyacak. tahminim şudur; artık süpriz olmazsa ispanya şampiyon!

ama buna dur diyebilecek tek takım almanya... başlığı unutmayın almanya'nın en güzel yanı göbeği! orta sahası!


arjantinliler için alternatif şarkılar

yar saçların lüle messi sana güle güle
arjantin arjantin olalı görmedi böyle keder
almanyalı yarim var kupaya talibim var

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder