Salı, Şubat 02, 2010

vampir ürkütmez güldürür!


zombiler bize niye komik gelir? veya uzaylı filmleri? bunun gibi fantastik-türk yapımları bize içerisinde aşırı mizah duygusu yedirilmiş gibi geliyor. hiçbir türk filminden korkarak çıkmayız. içine şeytan kaçmış kıza, kur'an okuyunca millet olarak noel babo gibi "ho ho ho" diye başlarız gülmeye.

aslında bu bizim hikayemiz tam burada başlıyor. vampir, zombi, e.t. gibi yaratıklar hristiyan sembolleri üzerinde bizlere anlatıldığı için bize yabancı ama ürkütücü varlıklar olarak gözüküyor. mesela bir vampir mantığımız çerçevesinde asla kayseri' de olmaz. ama minnesota eyaletinin uçusuz bir bölgesinde vampir kulağa hiç de kötü gelmiyor. dikkat toplayıp yeniden başlayalım siirt'i zombiler bastı. londra yakınlarında zombiler görüldü. uzaylılar, izmir ve balıkesir'de aynı anda görüldü. bunu kafamızdan bir avrupa şehrine sallayalım.

şimdi adam kurtulmak için hacı alır eline, tesbih, sarımsak derken iki fıstık kızın donu göründükten sonra yaratık ölebilir. ya bizde adam enzü besmeleyi çekse herkes gülmekten altına sıçar. imam olgusu hep imaj olarak neden karikatür durumunda?
ciddi mesele... cevapları var bende!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder