Perşembe, Ocak 21, 2010

how i met your mother*


türk televizyonlarında bulunan yapımcılar. ahmet çakar söylemiyle "eeeeey medya patronu, eey kraaall" size sesleniyorum. bu dizi türk televizyon tarihine bir kopya olarak hemen çekilsin-yayınlansın. bundan önce kavak yelleri (dawson creek), hakkını helal et (my name is earl), ezel (monte kristo kontu), adını hatırlayamadığım bir dizi vardı konusu (my life without me) ve buna benzer yüzlercesi... çoğu kabul edelim başarısız. sadece formatif olarak işlendi, herkes cukkasını doldurdu. sonra ne zaman kaldırıldı desek kimsenin haberi olmaz! evet, ezel gibi sükse yapanlar olmadığı değil. şimdi isteğim "ananla nasıl tanıştım!" al sana proje. reality şov olur, kadın programının feministliğinden yakınarak erkekleri uyandırma adına bir program da olur, dizi olur ki bu benim istediğim format.

nuri alço/emrah/tecavüzcü coşkun/banu alkan/oya aydoğan bu beşliyi oluştursun. yıllar önce ne anlatırlarsa o zaman "dram" diye teyzelerimiz sinemalarda ağladı, şimdi gençlerimiz sıçana kadar gülüyor. demek ki dönemin ötesinde filmler yapmışlar. dalga geçtiğim sanılabilir ama iyi düşünürseniz o filmler bugün hala farklı bir amaçla olsa da izlenmekte. mesela "çılgın dersane" türü filmler üzerinden el alalım. değil 15 yıl sonra ertesi sene hatta ay izlenmeyecek yapımlar. orda oynayan alp kırşan (amaç sataşmak değil, kendisi sempatik biri) emrah filmleri desen başlar gülmeye alay etmeye. iyi de dostum, senin filmin 15 sene önce ağlatıp, 15 sene sonra güldüren bir film olmadı ki! (diyebilir ki 15 sene daha olmadı, hakkı var; ama beş buçuk dakika dayanana istiklal madalyası veriliyor!)

bu beşlinin sinema tarihimiz için aslında ne büyük karakterler olduğunu unutmayalım. "ananla nasıl tanıştım" yıllar önce dram, yıllar sonra komedi olarak zaten bizim sinema tarihimizde yer almıştır. bakın, bu filmlerin hayatımıza koydukları, klişeleri bir düşünün:
1-ağlayan, mahsun, yetim tiplemesine her zaman isim verdik: emrah
2-çarşaf erkekler için bel atına kadar, kadınlar için göğüslere kadar, yani L şeklinde. yatarken, bu espriye hiç mi maruz kalmadınız!
3-gazoz ve buna benzer meşrubatlara atılan ilaçlar ve bu yüzden oluşan aksiyon alanı.
her aksiyonun, bir reaksiyonu vardır. emrah ağlar!
4-kötüler hep kaybeder! iyiler, kötülüğün sebeblerini ancak zengin olunca anlaşılır.

haydi "eeeeeyy yapımcılar"(ahmet çakar sesi), artık amaca yönelik dizi. önce ağlatıp sonra güldürmek değil! amaç sadece güldürmek. bir de bu tarz diziler, sadece 30dk olmalı. oyuncular kesinlikle bu beş olsun. düşünün, nuri alço diyor ki : "how i met your mother!"


*ananızla nasıl tanıştım! siz piç değilsiniz (o nasıl lan!!?? babasız olan piç olmaz mı?)